Cena platyny

Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były niezwykle burzliwe, traktowana spośród pogardą od momentu jej odkrycia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a potem nastał XX wiek i stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej niźli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą i srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednak bardzo ją doceniamy za jej właściwości fizyczne i chemiczne.
Jak niezwykle cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat stawki platyny można dostać za pomocą Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej wartość.
Stawka platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy bądź objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Natomiast porównując jej wartość w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj też dostrzegamy spadek jednak mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od podobnych czynników, jakie wpływają na wartość srebra czy złota. lecz co tak naprawdę na nią wpływa ? Na cenę platyny wpływają trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny i inflacja. Jest to jednak niezwykle intuicyjne dla nas, jednak to nie wszystkie czynniki.
Stawka platyny uzależniona jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki i sektora motoryzacyjnego, co stanowi bardzo unikatowe czynniki, a czemu one? RPA jest światowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż tego metalu jest tam wykorzystywana, przeto skoro rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony stawka platyny się zmieni.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 16 (ostatnio: 19.02.2023 18:17:19)

Podlinkuj wpis: